היפנוזה רפואית בבעיות עיכול

אנשים רבים מרגישים כיצד שינויים נפשיים משפיעים על פעילות מערכת העיכול שלהם. בתקופות של מתח, לחץ וחרדה עלולה להיות החמרה או הופעה של סימפטומים הקשורים בדרכי העיכול. ההיפנוזה הרפואית הוכיחה את עצמה בתחום זה במחקרים רבים, ובחלק מבתי החולים היא מהווה חלק אינטגרלי מהשירות הגסטרואנטרולוגי. אנשים רבים הסובלים מתסמונת המעי הרגיז (IBS) , קרוהן, קוליטיס… או פשוט ממערכת עיכול רגישה, יכולים להיעזר בהיפנוזה ובהיפנוזה עצמית להקלה על סימפטומים ומניעה של תגובות לא רצויות.

הטיפול ההיפנוטי בנושא זה הוא בדרך כלל קצר מועד, כ- 4-12 מפגשים וממוקד בהקלה בתסמינים וברכישת כלים לרגיעה.

ההיפנוזה הרפואית נמצאה כיעילה בטיפול בקשיי עיכול, בחילות, נפיחות, קשיי בליעה, כאבי בטן, בחלק מסוגי הצרבת, ובשיפור איכות החיים ככלל.

הקשר ההדוק בין הנפש לגוף בא לידי ביטוי גם בשפה: “פרפרים בבטן”, “לשמור בבטן”, “תחושות בטן”… איזור המעיים מכיל ריכוז גבוה במיוחד של תאי עצב ולכן הוא רגיש וחכם במיוחד. כשאנשים סובלים מסימפטומים בדרכי העיכול, הם לעיתים מנסים להדחיק את התחושות הלא נעימות בבטן, כמו בחילה או כאב.כשזה קורה לאורך זמן, הקשר עם הגוף (הבטן במקרה זה) ועם מגוון תחושותיו עלול להיות חלש יותר. לכן, בטיפול במצבים אלה, גם משקמים את הקשר, המודעות והיחסים הטובים עם הגוף. בוחנים את התחושות השונות שאנו מרגישים באזור הבטן- חום, רכות, שחרור, רוגע, זרימה…

שימוש בהיפנוזה והיפנוזה עצמית, תוך העמקת היכולת להתרכז ולדמיין, יכול לסייע להתמודדות טובה יותר עם קשיים ומתח, לחוות שינויים חיוביים ונעימים באיזור הבטן, להקלה בסימפטומים, ולשיפור באיכות החיים.

אישה בת 45, הסובלת מIBS , גילתה במהלך היפנוזה כי היא יכולה לחמם את היד שלה באופן הדרגתי ואז להניח את היד על הבטן, אשר קולטת את החום הנעים, ונרגעת לאט לאט… נשימה אחרי נשימה…

בת 25, שסבלה מבחילות בהריון, חשבה במהלך היפנוזה שאם היא תדמיין את תחושת הבחילה כצבע צהוב, יהיה לה קל להתחיל לדמיין שהיא נושפת את התחושה הלא נעימה החוצה… ואז לשנות את הצבע שלה, להפחית את התחושה הלא נעימה ואת הבחילה הקשה.

בן 27, שסבל ממערכת עיכול רגישה, גילה שהיפנוזה עוזרת לו להירגע לפני אירועים מלחיצים: “פשוט הייתי מתחיל בהרפיית שרירים מלמעלה למטה, ואז מתרכז בבטן, לאט לאט היא הולכת ונרגעת… הולכת ומשתחררת… לפעמים אני גם שם את היד עליה, מדמיין שאני במקום אחר, או שומע מוזיקה, והיא באמת נרגעת יותר ומשתחררת…”

בן 30, שאושפז לתקופה בבית החולים עקב מחלת מעיים שהסתבכה, למד להפנט את עצמו באמצעות הנשימה על מיטת בית החולים., הוא ניסה לנוח באמצעות הדמיון כשהרגיש כאב… בחר לצאת לכמה דקות לטיול בטבע… לראות את ההרים העצים והעלים, לשמוע את הרוח, להריח את האדמה, לראות את הצמחים צומחים…

תפריט נגישות

בתקופה קשה זו עולים באופן טבעי פחדים וחרדות רבות.

אני מזמין אתכם לפנות אליי לקבלת טיפול מקצועי מיידי

מרחוק או בקליניקה ברמת אביב.

שיהיו לנו ימים שקטים וטובים.