הגישה הטיפולית


אני מאמין בגישה אינטגרטיבית וגמישה לטיפול, יעוץ ולמפגש עם אדם אחר.

בניסיון של כולנו לחוות את הייחודיות שבכל אדם ובכל רגע.

ביכולות הלמידה, הדמיון והסקרנות, שהיו לכולנו נגישות יותר כשהיינו ילדים, ומאפשרות לנו להפיק שינויים משמעותיים בחיינו.  

כאשר מישהו נכנס לתוך חדר הטיפולים, כעולם שלם וייחודי, הוא מצפה – ובצדק – שהמטפל יראה את הדברים קודם כל דרך עיניו שלו, וינסה להתחבר אליו בהתמודדות עם בעיה/אתגר מסוים. לכן, יש חשיבות מיוחדת לגמישות מצד המטפל וליכולתו להיות מוכן – מתוך הגישה האינטגרטיבית – לשלב את אותם הכלים אשר יסייעו באופן האפקטיבי ביותר.

אנשים פוגשים קשיים רבים בחייהם, ומתמודדים לעיתים עם תחושות קשות ומורכבות: למשל כאב, פחד, כעס, חרדה, עצב… תחושות הקשורות בדיוק, בעיניי, לאותם המקומות בהם יש אפשרות לגדילה, התרחבות ותחושות עמוקות של הצלחה. לפעמים קשה לנו – לרוב במצבים ספציפיים – לגשת אל אותם מאגרי כוחות המצויים בכולנו. היכולת לגשת ולקבל את אותם המשאבים, היכולות, והכוחות במצבים בהם אנו מתקשים במיוחד לקבלם – היא בעיניי תמצית תהליך של מפגש טיפולי ושל גדילה והתפתחות בחיים ככלל.

לעיתים קרובות, המפגש עם אדם אחר, מאפשר לנו להשתנות באופן מסוים אותו ביקשנו. בעולם הפסיכולוגיה התפתחו שיטות וכלים רבים היכולים לסייע בשינויים שכאלה. למשל: ההיפנוזה הרפואית, הגישה הקוגנטיבית התנהגותית, התפיסה הדינמית והפסיכואנליטית, גשטאלט, מיינדפולנס, ביופידבק ונוירופידבק, הגישה האקזיסטנציאלית ועוד. בעבודתי – במסגרת התפיסה האינטגרטיבית – אני משלב את אותן הגישות והכלים המתאימים למטופל הספציפי והמיוחד.

לעיתים מספיקים מספר מפגשים בודדים, אך לעיתים קשר ממושך יותר הוא זה המניע את השינוי לכיוון המבוקש. בכל מקרה, זו היא השפה המשותפת, מתוך עולמו של הפונה, המתפתחת בתוך המפגשים, שיכולה לאפשר הישגים ושינויים משמעותיים, תוך התאמה חוזרת ונשנית. כל אדם מוצא את עצמו בחייו במצבים לא פשוטים של מצוקה וקושי, דרך עבודה משותפת עם אדם אחר – דרך הבנה וחוויה של תחושות, רגשות, ומחשבות – אדם יכול לזהות ולגלות, לחפש ולמצוא, דרכים אחרות ויצירתיות להתפתח ולגדול. לעיתים תחושות המצוקה גדולות מאוד, ואז תחושות ההקלה – במידה ומגיעות – הן משמעותיות במיוחד. הכלים השונים, מתוך העמקה בהבנת מקומם של יחסי גוף-נפש וכן לגבי מרכזיותם של יחסים בין אישיים בחיינו, יכולים לסייע בהתחברות אל אותם חלקים חזקים יותר להתמודדות והמשך התפתחות.