זוגיות במשבר

זוגיות טובה יכולה לגרום לך לקום בבוקר עם חיוך ואושר עילאי. זוגיות במשבר יכולה לגרום לך לא לישון בכלל בלילה….

לפעמים נדמה לי שיש בזוגיות משהו כמעט בלתי אפשרי. איך מחברים שני אנשים שונים, בעלי אישיות ורקע שונה, רצונות ומאוויים, לתוך מערכת אחת משותפת שבנוסף לכל צריכה להיות גמישה לשינויים בחיים? ובכל זאת, מרביתנו בוחרים לחיות בזוגיות ואפילו מאושרים בתוכה. הבחירה שלי היא לחזק את אותו דבק, שמחבר בין הזוגות, ומאפשר להם לחיות טוב יותר ביחד מאשר כל אחד לחוד.

בניגוד למקובל לחשוב, מריבות הן סימן שיש עדיין עניין הדדי. שרוצים לעשות שינוי . במקרים אלה העבודה היא על אמפתיה, הבנת הצד השני, הגעה להסכמות בנוגע לנושאים טעונים ותמיד, על מיקוד בחלקים החזקים של הזוגיות.

עם אילו קשיים מתמודדים זוגות במהלך חייהם המשותפים?

תקשורת ואמפתיה– חלק זה מתייחס ל”איך” של מערכת היחסים- עד כמה אני רואה את בן/ בת הזוג שלי על צרכיהם ומאפייניהם ומתייחס אליהם, איך מגיעים להסכמות, איזה משקל יש לכל אחד מבני הזוג בקבלת ההחלטות בנושאים השונים ובעיקר איך מדברים ומתייחסים אחד אל השני- בכבוד ובחיבה או בשליטה ועלבונות. כמובן שקיים טווח רחב של מאפייני תקשורת והם אינם קיימים רק בקצוות.

חוסר עניין והתרחקות– להבדיל מהזוגות שרבים וצועקים, ישנם גם זוגות שפשוט מאבדים עניין ומתרחקים. לכל אחד מבני הזוג יש את העיסוקים ותחומי העניין שלו ונקודות המגע מועטות. במקרים אלו חשוב לחזור אחורה ולבחון את נקודות החיבור הראשוניות בין בני הזוג, לייצר נקודות מגע נוספות ולחזק את הקשר מחדש.

חינוך הילדים– אצל חלק מהזוגות המריבות מגיעות כבר עם לידת התינוק או התינוקת. המשאבים של זמן ואנרגיה מקבלים תפנית חדה. אף אחד לא יכול להכין אותנו לזה…אם נוסיף לזה את העייפות המטלות האינסופיות, כמו גם הדאגה לרך (או הרכה) הנולד, מביאים לקשיים לא פשוטים.

עם זאת, כאשר מדובר בחינוך הילד מגיעים חלקים הרבה יותר מורכבים, אשר מגיעים פעמים רבות ישירות מבית הורי הזוג.ההבדלים בתפיסה החינוכית מתחברים גם להבדלים אישיותיים- נוקשות מול גמישות, דגש על עצמאות במקום התייחסות מגוננת ועוד.

כסף– עם משאבים כלכליים מוגבלים ועלויות מחיה גבוהות קיים פעמים רבות ויכוח על תעדוף התקציב המשפחתי- גם כאן יש עניין אישיותי וחיבור לנהוג במשפחת המקור. מה קונים? מתי נוסעים לחופשות? איפה קונים? מה יותר חשוב? הכסף מבטא את השוני בין בני הזוג והדרך בה מנהלים את התקציב נוגעת גם לאופי היחסים בין בני הזוג

סקס– איזה חלק מושקע באינטימיות בין בני הזוג? מה מידת השינוי באינטימיות לאחר שיש כבר ילדים? מהו הצורך של כל אחד מבני הזוג ועד כמה קיים פער בינו לבין בן/ בת הזוג האחר. וכמו בכל שאר התחומים- איך מדברים על זה ומקבלים החלטות. כן, אפשר ורצוי לדבר גם על סקס.

המשפחה המורחבת– מערכת היחסים עם המשפחה המורחבת כוללת כמעט את כל שאר המאפיינים- החל במאפייני התקשורת הזוגית ועד נושאים של קבלת החלטות, כסף וחינוך הילדים. כאן מדובר במערכת מרובת משתתפים ומטענים מהעבר שמצריכה מחשבה רבה לפתרון הקשיים.

בגידות– במקרים רבים בגידה היא איתות למצוקה בנישואין. בן הזוג שאינו מסופק מספיק ביחסים (לאו דווקא בחלק המיני אלא גם בצורך בהתייחסות, חום, אהבה והתפעלות). התמודדות טובה עם בגידה, על כל העלבון והקושי הכרוך בה, יכולה להצמיח זוגיות טובה בהרבה מזו שהיתה לפניה. זה לא תמיד נראה כך מייד אחרי, אבל זה בהחלט אפשרי.

פרידה– לפעמים מחליטים זוגות שאינם מעוניינים לחיות יותר ביחד מכל מיני סיבות ויש צורך בסיוע מקצועי בתהליך לטובת בני הזוג והמשך חייהם ולטובת הילדים.

אתם נמצאים במשבר ומרגישים תקועים? אשמח לעבוד איתכם ולהחיות את האהבה, תוך בניית יסודות חזקים אשר ישמשו אתכם לאורך זמן בזוגיות שלכם. נכון, זוגיות זה לא דבר פשוט, אבל החיבור ביניכם התחיל מסיבה מסוימת. בוא נבדוק ביחד איך יראה המשך חייכם המשותפים.

התקשרו אליי ונתחיל במסע לזוגיות בריאה ומצמיחה ולאהבה הדדית. במידה ובן/ בת הזוג שלכם מתקשה להגיע לייעוץ, ניתן להתחיל גם עם בן זוג אחד.