טיפול בהיפנוזה

 

טיפול בהיפנוזה

מהי היפנוזה?

היפנוזה היא תהליך בו ניתן להתמקד פנימה ולהתרכז בנושאים מסוימים תוך חיבור ליכולות פסיכולוגיות וגופניות שונות, שבדרך כלל אינן מודעות.  ניתן לדמות את הריכוז הנוצר בהיפנוזה למצב בו אנו נוסעים בכביש, מדברים בטלפון או מרוכזים במחשבה מסוימת ושוכחים לרדת ביציאה הנכונה. אפשר גם לדמות אותה לרגע בו נזכרים שבעצם זו כן היציאה הנכונה, ושאחריה הגענו אל היעד. זוהי היפנוזה המתרחשת באופן ספונטני.

כאשר התהליך מבוצע בליווי פסיכולוג, מדובר בהיפנוזה מכוונת (הנקראת גם היפנוזה רפואית, מאחר ורופאים ופסיכולוגים הם המורשים בישראל לבצע אותה, באישור משרד הבריאות).

באמצעות היפנוזה, נוכל  לחזק את החיבור בין הנפש לגוף. מצב התודעה המיוחד הנוצר באמצעות ההיפנוזה, מאפשר גם  להיעזר בנפש ובתודעה להתמודדות עם קשיים של הגוף: להרפות את השרירים ולחזק את התמודדות הגוף עם מחלות..  טיפול בהיפנוזה מסייע גם  “לרפא” מחלות סומטיות אשר אין להן הסבר רפואי ברור, כמו מחלות בדרכי העיכול , העור או הנשימה. לחלופין, אפשר גם להיעזר בגוף כדי לרפא קשיים רגשיים: חרדות, דיכאון או  קשיי שינה.

ההיפנוזה הרפואית מסייעת דרך החיבור, אל הכוחות והיכולות הפנימיים, ויכולה לסייע בשיפור ביצועים, גישה ליצירתיות, ובהתמודדות עם אתגרים ושינויים.

מהי האמת מאחורי המיתוסים על היפנוזה?

ההיפנוזה אינה מסוכנת. לא ניתן לשלוט במטופלים ומעשיהם באמצעותה. והיא אינה מצב של שינה או חוסר הכרה. להפך. היא מצב של מיקוד וריכוז גבוה יותר המאפשר לאנשים לפגוש, להעמיק ולחקור נושאים מסוימים בהם הם מעוניינים.

טיפול בהיפנוזה  מבוצע בישראל במסגרת טיפול רפואי או פסיכולוגי  ומהווה כלי טיפולי בטוח מאוד. לכן חשוב שהמטפלים בהיפנוזה רפואית יהיו מיומנים ומנוסים, בעלי רישיון להיפנוט ממשרד הבר ? יאות, ומומחים בבריאות הנפש או רפואה.

בניגוד למיתוס,  לא ניתן לשכנע אנשים לבצע פעולות בהן הם אינם מעוניינים בעזרת היפנוזה. למעשה הנחה זו נולדה מדעות קדומות לגבי ההיפנוזה, הקשורות בהיסטוריה עתיקה: למשל אמונה שמדובר בכוח “מגנטי” של המטפל, שרק אנשים חלשים מתהפנטים, שאפשר “להיתקע” ולא להצליח לצאת מהמצב ההיפנוטי, שמגלים סודות שלא רוצים לגלות, שזה קשור בגירוש שדים וכו’…

למעשה אנו יודעים ממחקרים מדעיים רבים ברפואה שהיפנוזה מתאימה במיוחד דווקא לאנשים אינטליגנטיים, שיש קשר ליכולת להתרכז, לדמיין ולהשתמש ביצירתיות, שיש תחושה עמוקה של חופש, שליטה וביטחון בתוך התהליך ההיפנוטי, ושבידיים מתאימות ומקצועיות אפשר להשתמש בהיפנוזה באופן בטוח מאוד כדי לחפש את המטרות האישיות.

 

איך זה עובד בפועל?

אצל כל אדם עובד התהליך בצורה שונה ולעתים יש הבדל בין מפגש למפגש בתחושות שעולות בעקבות ההיפנוט . לפעמים עולות יותר תחושות גופניות, כמו חום, או קור, רעב ושובע או הרפיה עמוקה… לפעמים הדמיון נעשה חי וצבעוני יותר, לפעמים דווקא אי אפשר כל כך לדמיין, אבל הזיכרון נעשה יותר נגיש וניתן לגעת בדברים שלא זכרנו לפני כן. במלים אחרות, בכל פעם שמתרחשת היפנוזה יכול לקרות משהו קצת אחר. ברוב הפעמים, אנשים מדווחים שחוו אחרי ההיפנוזה זה למשל תחושות  של :  “שליטה ושחרור” ,  “להיות כאן ולא להיות”,   “ריכוז ושקט עמוק” , “הדמיון/ זיכרון ממש חי”,  “דברים פתאום קורים/ עולים”

בכל מקרה, ההיפנוזה הרפואית היא כלי מסייע כחלק מטיפול, והמטרה של האדם שפונה להיפנוזה היא החשובה ביותר. לכן, התשובה לשאלה: “איך זה עובד בפועל?” מאוד קשורה במטרה האישית, ובכלים הספציפיים הנדרשים להשגת המטרה.

במה יכולה ההיפנוזה לסייע?

ההיפנוזה הרפואית היא שיטה יעילה ומקובלת להתמודדות עם מגוון בעיות פיזיולוגיות ונפשיות. בין התחומים העיקריים בהם מטפלים היום בהיפנוזה:

חרדה: מתח נפשי המתבטא בתחושות גופניות שונות כמו: הרגשה של מחנק, קושי בנשימה, קושי בבליעה , דקירות בחזה, דופק מהיר מהרגיל, שלשולים, כאבי בטן , שלשולים ועוד.

פוביות: פחד קיצוני מדברים ספציפיים: חרדת בחינות; חרדת קהל וביצוע; פחד מטיסות; ממעליות; פחד ממקומות סגורים; פחד מבעלי חיים; מטיפולי שיניים וכו’.

שינוי הרגלים והפסקתם ירידה במשקל, הפסקת עישון, מציצת אצבע, תלישת שיער, טיקים, כסיסת ציפורניים, אכילת יתר, הרטבות לילה, הפרעות שונות בשינה ועוד

כאב: טיפול בכאב ממקור גופני הוא כאב הנובע מלחץ וסטרס. ניתן להשתמש בהיפנוזה כטיפול בכאב :
● מיגרנות, כאבי ראש, כיווץ שרירים
● טיפול רפואי הכרוך בכאב (החל ממתן זריקות, אנדוסקופיה, קולונוסקופיה, החלפת תחבושות לכוויות, ניתוחים ופעולות נוספות(
● הפחתת כאב כרוני כאב אורתופדי (כאב גב); מחלות פרקים שונות, סרטן ומחלות כלי דם:

מחלות גופניות המושפעות ממצב נפשי: למשל: לחץ דם, אסתמה, תסמונת המעי הרגיז (הנקרא גם המעי הרגיש ), כאבי בטן, שלשולים או עצירות שמקורם פסיכוגני.

סומטיזציה: ביטויים וסימפטומים גופניים על רקע נפשי

פוסט טראומה ושיפור התפקוד אחרי חוויה טראומטית: אינסומניה והפרעות שינה, סטרס וחרדות שונות, טיפול לאחר מצבים טראומטיים, ביניהם: תאונות דרכים, תאונות עבודה, פיגועים, נפגעי קרב ואף מצבים רגשיים טראומתיים או גירושין או אובדן.

מחלות עור: יבלות, גרד וקילוף פצעים, התקרחות אזורית (אלופציה אריאטה); פסוריאזיס; פריחות ותופעות אלרגיות

גינקולוגיה: הכנה ללידה ללא כאב, הפרעות הורמונליות, הפלות כרוניות, קשיים בתפקוד המיני של גברים ונשים.

ניצול פוטנציאל אישי: היפנוזה היא כלי מצוין למיצוי הפוטנציאל – החל משיפור הזכרון, שיפור התפקוד בספורט ואפילו הגברת היצירתיות בתחומים אמנותיים שונים.

בין התחומים בהם טיפלנו בהצלחה בקליניקה לאחרונה:

  • טיפול בחרדה
  • חרדת בחינות
  • חרדה חברתית
  • פחד קהל
  • פחד ממחטים ובדיקות דם
  • אינסומניה והפרעות שינה
  • טיפול בכאב, כאבי ראש ומיגרנות
  • כאבים שרירים ועצמות
  • כאבי בטן , בעיות עיכול
  • בעיות פריון, כניסה להריון

 

איך אוכל לדעת אם היפנוזה מתאימה לי?

על השאלה האם היפנוזה רפואית מתאימה יכול למעשה לענות רק רופא או פסיכולוג המנוסה בעבודה עם היפנוזה. זאת מכיוון שיש משתנים רבים שמשמעותיים בבחירה האם ועד כמה היפנוזה מתאימה, למשל: סוג הבעיה, מוטיבציות, ניסיון קודם בטיפולים פסיכולוגיים או טיפולים פסיכיאטריים, אבחנות נוספות (למשל במקרים של דיכאון או PTSD בד”כ היפנוזה פחות מתאימה), ציפיות מהתהליך ועוד…

מהם הסיכונים הכרוכים בטיפול בהיפנוזה?

היפנוזה רפואית היא כלי בטוח מאוד בידיים של איש מקצוע מנוסה שעבר הכשרה ארוכה ועמוקה בבריאות הנפש או ברפואה. למעשה זו אחת הסיבות שבדיקת התאמה לטיפול בהיפנוזה היא חשובה, על מנת להימנע מהסיכון שהיפנוזה תזיק באיזושהי צורה למטופל (כפי שנאמר בשבועת הרופא: Primum non nocere;  ראשית, אל תזיק). הסכנה העיקרית בהיפנוזה היא “הצפה” של תכנים מהלא מודע של המטופל, אך מומחה להיפנוזה עם הכשרה בפסיכולוגיה ורפואה, ידע כיצד להימנע ממצב זה ואף להשתמש בו במידת הצורך לטובת הטיפול.

מי יכול לטפל בהיפנוזה?

בשנת 1984 נחקק חוק ההיפנוזה (או בשמו הרשמי “חוק השימוש בהיפנוזה”} בישראל- שקבע כי רק פסיכולוגים מומחים, רופאים ורופאי שיניים , בעלי רשיון להיפנוט יכולים לבצע טיפול בהיפנוזה, תחת שתי הגבלות- הטיפול יתקיים למטרות שהוגדרו בחוק בלבד ולאחר קבלת אישור מפורש מהמטפל.

מתי יש להעדיף טיפול בהיפנוזה רפואית לעומת טיפולים אחרים?

למעשה בד”כ יש מספר טיפולים שונים היעילים לכל קושי או הפרעה. לעיתים קרובות אין העדפה להשתמש דווקא בהיפנוזה רפואית, ביחס לשיטות טיפוליות אחרות. עם זאת, בתחומים מסוימים נחשב טיפול בהיפנוזה ספציפית (מתוך מחקרים מדעיים מבוקרים ומתוך הקליניקות) כיעיל במיוחד. בין תחומים אלה ניתן למצוא: כאב, חרדות ופחדים, התמודדות עם מחלות, וגם שינוי הרגלים (כמו הפסקת עישון בהיפנוזה, טיפול בהיפנוזה להרזיה ועוד)… בנוסף, ישנם אנשים מסוימים שהיפנוזה יותר מתאימה להם, בעיקר כאלה המתחברים לתהליכים הקשורים בדמיון, מוטיבציה, תחושות גוף, או עבודה עם זכרונות והלא מודע. לסיכום, היפנוזה לעיתים יכולה לסייע במקומות בהם כבר נוסו טיפולים אחרים, שכן היא קשורה יותר ביצירתיות ובגיוס המשאבים הלא מודעים ליצירת שינוי.

 

תיאורי מקרה מהקליניקה:

ג’ בן 32, עובד בחברת היי-טק, סובל מחרדה כללית
המתבטאת בעיקר בתחושות גופניות שונות: מועקה בגרון, כאבי בטן, כאבי ראש, וסחרחורות. העבודה בהיפנוזה כללה לימוד טכניקות לשינוי התחושה הפיזית, (לדוגמא תחושות בבטן ובגרון) חיבור לרגשות העולים תוך כדי התחושה, הבנה של המצבים בהם התחושות נוטות להופיע (דייטים, מצגות בעבודה, נסיעות, יציאה עם חברים…)
בהמשך העבודה המשותפת גילינו כי ג’ נהג להמנע ממצבים אלה כדי לא להרגיש את התחושות הלא נעימות. התחלנו בחשיפה הדרגתית למצבים אלה ותוך מספר מפגשים התחושות התחילו להתחזק ואז להתפוגג. ג’ הרגיש יותר ויותר חופשי. הכלים השונים שרכש דרך ההיפנוזה והיפנוזה עצמית אף איפשרו לו לעשות דברים שלא ידע שמאוד רצה: לבקש העלאה וקידום, להתמקד בשיפור מערכות יחסים, לנסוע לטייל, ולהשקיע יותר בתחביבים ובשעות הפנאי.

א’, בן 55, מעשן מאז גיל 18
א’ הגיע לטיפול בהיפנוזה בעקבות שינוי במצב הבריאותי שגרם לו להחליט שוב לנסות להפסיק לעשן. למרות שלא היה בטוח עד כמה הוא באמת רוצה להפסיק, א’ התחיל לחקור יותר- תוך כדי המצב ההיפנוטי- את המוטיבציות שלו להמשיך לעשן. ואת המוטיבציות להפסיק אחת ולתמיד. הסיגריות תמיד היום שם בשביל א’ במצבים של סטרס: כשהיה משועמם, כשהרגיש בסטרס, כשכעס… וקשה היה לוותר על “החברה” במצבים אלה. יחד עם זאת, הפחדים לגבי המצב הבריאותי, העלויות הכספיות, ובעיקר החששות של “להשאיר את הילדה לבד” עלו כגורמים מאוד רציניים ברצון להפסיק. במפגש בו התבצעה הפסקת העישון, ובמיוחד בימים שאחרי, הצליח א’ לפתע לגייס את הסיבות החשובות האלה, ואת הכוחות הפנימיים שלו. בכל פעם שרצה לעשן בחר לעצום עיניים ולדמיין את היום בו ביתו הקטנה נולדה, לשים לב לרגש שעולה, ולבחון איזושהי אלטרנטיבה לסיגריה. בימים הראשונים עוד התפתה לעשן מדי פעם. אולם תוך כמה ימים כבר לא רצה לעשן יותר… פעם בשנה חוגג א’ את הפסקת העישון שלו בכוסית וויסקי. בלי סיגריה.

מ’ בת 53, עלתה במשקל באופן הדרגתי ובעיקר לאחר 3 הלידות שעברה
היא ניסתה בעבר לרדת במשקל שוב ושוב, אך ללא הצלחה. תוך מספר מפגשים בהיפנוזה הצליחה מ’ סוף סוף לעשות את השינוי שרצתה ולהתחיל לראות ירידה משמעותית במשקל. ההיפנוזה עזרה ל-מ’ במספר דרכים שונות: גיוס המוטיבציה לשילוב של פעילות גופנית מתונה, טכניקות שונות להרגעה עצמית במצבי סטרס, גיוס יצירתי של היכולת לעצור (בעיקר בלילה מול הטלוויזיה), וחיבור מחדש לתחושות הגוף של רעב ושובע. בפגישת הסיום, כשניסינו לחקור תחת היפנוזה את הגורמים השונים שעזרו למ’ לעשות את השינוי, עלה דווקא משהו באופן מפתיע: “חזרתי לדברים שאני אוהבת לעשות, ללכת ולשמוע מוזיקה, להיפגש עם חברות, לפסל בחימר… אני רגועה יותר, ושמחה יותר… לא חשבתי שזה קשור לירידה במשקל”. במהלך הטיפול ירדה מ’ סך הכל כמעט כ-20 ק”ג. בשיחת מעקב כעבור שנה התברר כי מ’ לא העלתה אותם חזרה, והצליחה לשמור על ההישג שלה.

ע’ בת 28, סובלת ממיגרנות וכאבי ראש מזה שנים

ע’ הגיעה לטיפול פסיכולוגי כדי לנסות להתמודד עם כאבי הראש מהם סבלה שנים רבות. בחלק מהמקרים התפתחו כאבי הראש למיגרנות קשות, אשר מנעו ממנה ללכת לאוניברסיטה ולאחר מכן גם לעבודה במשך ימים. במקרים אחרים סבלה מכאבי הראש מספר שעות. ע’ הייתה חכמה מאוד, אך כל מה שלמדה וניסתה לא סייע לה בהפחתה של התחושות הלא נעימות. היא הגיעה לטיפול פסיכולוגי ,חששה מעט לנסות היפנוזה, אך הסתקרנה לגבי מה שהיא תצליח לחוות.                                              בהיפנוזה הראשונה היא גילתה שבעצם הגוף יודע איך “להרחיב את כלי הדם”, ושאם היא מחממת את כפות הידיים דרך כפפת קטיפה כחולה נעימה אז גם כלי הדם מתרחבים. היא למדה גם שאם היא מספיקה לעשות את זה בזמן (דרך “היפנוזה עצמית”) אז כלל לא מתפתח הכאב…                               ע’ חוותה בהתחלה שיפור מאוד משמעותי, רק שהיא עדיין סבלה ממיגרנות פעם בשבועיים, לפעמים למשך יומיים שלמים.                                                                                                                       בשלב הבא והאחרון של הטיפול ההיפנוזה עזרה ל-ע’ לסקור ולחקור חוויות רבות שיתכן ותרמו למיגרנות: אירועים, מקומות, מזג אוויר, תנועה, מצבים רגשיים, מים, רוגע  וכו’… ולבחון מה יותר בשליטתה ומה פחות.                                                                                                                      אחרי ההיפנוזה, קשה היה לדעת מה מבין כל השינויים שקרו ל-ע’ היה זה שהכי עזר, אבל לאט לאט המיגרנות פחתו ונעלמו לגמרי. מאז ועד כתיבת שורות אלה,  יותר משנה אחרי, לע’ יש לעיתים רחוקות כאב ראש קל , אבל אין יותר מיגרנות…

מתמודדים עם קושי ורוצים לבדוק האם טיפול בהיפנוזה יכול להיות הפתרון עבורכם? צרו עמי קשר ונבדוק ביחד.