טיפול בהיפנוזה

ההיפנוזה הרפואית היא שיטה יעילה ומקובלת להתמודדות עם מגוון בעיות פיזיולוגיות ונפשיות. בין התחומים העיקריים בהם מטפלים היום בהיפנוזה:

חרדה: מתח נפשי המתבטא בתחושות גופניות שונות כמו: הרגשה של מחנק, קושי בנשימה, קושי בבליעה , דקירות בחזה, דופק מהיר מהרגיל, שלשולים, כאבי בטן , שלשולים ועוד.
פוביות: פחד קיצוני מדברים ספציפיים: חרדת בחינות; חרדת קהל וביצוע; פחד מטיסות; ממעליות; פחד ממקומות סגורים; פחד מבעלי חיים; מטיפולי שיניים וכו’.
שינוי הרגלים: ירידה במשקל, הפסקת עישון, מציצת אצבע, תלישת שיער, טיקים, כסיסת ציפורניים, אכילת יתר, הרטבות לילה, הפרעות שונות בשינה ועוד
כאב: טיפול בכאב ממקור גופני הוא כאב הנובע מלחץ וסטרס. ניתן להשתמש בהיפנוזה כטיפול בכאב בין היתר בתחומים הבאים:
● מיגרנות, כאבי ראש, כיווץ שרירים
● טיפול רפואי הכרוך בכאב (החל ממתן זריקות, אנדוסקופיה, קולונוסקופיה, החלפת תחבושות לכוויות, ניתוחים ופעולות נוספות).
● הפחתת כאב כרוני כאב אורתופדי (כאב גב); מחלות פרקים שונות, סרטן ומחלות כלי דם.

מחלות גופניות המושפעות ממצב נפשי: למשל: לחץ דם, אסתמה, תסמונת המעי הרגיז (הנקרא גם המעי הרגיש ), כאבי בטן, שלשולים או עצירות שמקורם פסיכוגני.
סומטיזציה: ביטויים וסימפטומים גופניים על רקע נפשי
פוסט טראומה ושיפור התפקוד אחרי חוויה טראומטית: אינסומניה והפרעות שינה, סטרס וחרדות שונות, טיפול לאחר מצבים טראומטיים, ביניהם: תאונות דרכים, תאונות עבודה, פיגועים, נפגעי קרב ואף מצבים רגשיים טראומתיים או גירושין או אובדן.
מחלות עור: יבלות, גרד וקילוף פצעים, התקרחות אזורית (אלופציה אריאטה); פסוריאזיס; פריחות ותופעות אלרגיות
גינקולוגיה: הכנה ללידה ללא כאב, הפרעות הורמונליות, הפלות כרוניות, קשיים בתפקוד המיני של גברים ונשים.
ניצול פוטנציאל אישי: היפנוזה היא כלי מצוין למיצוי הפוטנציאל – החל משיפור הזכרון, שיפור התפקוד בספורט ואפילו הגברת היצירתיות בתחומים אמנותיים שונים.

בין התחומים בהם טיפלנו בהצלחה בקליניקה לאחרונה:
· טיפול בחרדה
· חרדת בחינות
· חרדה חברתית
· פחד קהל
· פחד ממחטים ובדיקות דם
· אינסומניה והפרעות שינה
· טיפול בכאב, כאבי ראש ומיגרנות
· כאבים שרירים ועצמות
· כאבי בטן , בעיות עיכול
· בעיות פריון, כניסה להריון

איך אוכל לדעת אם היפנוזה מתאימה לי?
על השאלה האם היפנוזה רפואית מתאימה יכול למעשה לענות רק רופא או פסיכולוג המנוסה בעבודה עם היפנוזה. זאת מכיוון שיש משתנים רבים שמשמעותיים בבחירה האם ועד כמה היפנוזה מתאימה, למשל: סוג הבעיה, מוטיבציות, ניסיון קודם בטיפולים פסיכולוגיים או טיפולים פסיכיאטריים, אבחנות נוספות (למשל במקרים של דיכאון או PTSD בד”כ היפנוזה פחות מתאימה), ציפיות מהתהליך ועוד…

מהם הסיכונים הכרוכים בטיפול בהיפנוזה?
היפנוזה רפואית היא כלי בטוח מאוד בידיים של איש מקצוע מנוסה שעבר הכשרה ארוכה ועמוקה בבריאות הנפש או ברפואה. למעשה זו אחת הסיבות שבדיקת התאמה לטיפול בהיפנוזה היא חשובה, על מנת להימנע מהסיכון שהיפנוזה תזיק באיזושהי צורה למטופל (כפי שנאמר בשבועת הרופא: Primum non nocere; ראשית, אל תזיק). הסכנה העיקרית בהיפנוזה היא “הצפה” של תכנים מהלא מודע של המטופל, אך מומחה להיפנוזה עם הכשרה בפסיכולוגיה ורפואה, ידע כיצד להימנע ממצב זה ואף להשתמש בו במידת הצורך לטובת הטיפול.

מי יכול לטפל בהיפנוזה?
בשנת 1984 נחקק חוק ההיפנוזה (או בשמו הרשמי “חוק השימוש בהיפנוזה”} בישראל- שקבע כי רק פסיכולוגים מומחים, רופאים ורופאי שיניים , בעלי רשיון להיפנוט יכולים לבצע טיפול בהיפנוזה, תחת שתי הגבלות- הטיפול יתקיים למטרות שהוגדרו בחוק בלבד ולאחר קבלת אישור מפורש מהמטפל.

מתי יש להעדיף טיפול בהיפנוזה רפואית לעומת טיפולים אחרים?
למעשה בד”כ יש מספר טיפולים שונים היעילים לכל קושי או הפרעה. לעיתים קרובות אין העדפה להשתמש דווקא בהיפנוזה רפואית, ביחס לשיטות טיפוליות אחרות. עם זאת, בתחומים מסוימים נחשב טיפול בהיפנוזה ספציפית (מתוך מחקרים מדעיים מבוקרים ומתוך הקליניקות) כיעיל במיוחד. בין תחומים אלה ניתן למצוא: כאב, חרדות ופחדים, התמודדות עם מחלות, וגם שינוי הרגלים (כמו הפסקת עישון בהיפנוזה, טיפול בהיפנוזה להרזיה ועוד)… בנוסף, ישנם אנשים מסוימים שהיפנוזה יותר מתאימה להם, בעיקר כאלה המתחברים לתהליכים הקשורים בדמיון, מוטיבציה, תחושות גוף, או עבודה עם זכרונות והלא מודע. לסיכום, היפנוזה לעיתים יכולה לסייע במקומות בהם כבר נוסו טיפולים אחרים, שכן היא קשורה יותר ביצירתיות ובגיוס המשאבים הלא מודעים ליצירת שינוי.

 

תיאורי מקרה מהקליניקה:
ג’ בן 32, עובד בחברת היי-טק, סובל מחרדה כללית
המתבטאת בעיקר בתחושות גופניות שונות: מועקה בגרון, כאבי בטן, כאבי ראש, וסחרחורות. העבודה בהיפנוזה כללה לימוד טכניקות לשינוי התחושה הפיזית, (לדוגמא תחושות בבטן ובגרון) חיבור לרגשות העולים תוך כדי התחושה, הבנה של המצבים בהם התחושות נוטות להופיע (דייטים, מצגות בעבודה, נסיעות, יציאה עם חברים…).
בהמשך העבודה המשותפת גילינו כי ג’ נהג להמנע ממצבים אלה כדי לא להרגיש את התחושות הלא נעימות. התחלנו בחשיפה הדרגתית למצבים אלה ותוך מספר מפגשים התחושות התחילו להתחזק ואז להתפוגג. ג’ הרגיש יותר ויותר חופשי, . הכלים השונים שרכש דרך ההיפנוזה והיפנוזה עצמית אף איפשרו לו לעשות דברים שלא ידע שמאוד רצה: לבקש העלאה וקידום, להתמקד בשיפור מערכות יחסים, לנסוע לטייל, ולהשקיע יותר בתחביבים ובשעות הפנאי.

א’, בן 55, מעשן מאז גיל 18
א’ הגיע לטיפול בהיפנוזה בעקבות שינוי במצב הבריאותי שגרם לו להחליט שוב לנסות להפסיק לעשן. למרות שלא היה בטוח עד כמה הוא באמת רוצה להפסיק, א’ התחיל לחקור יותר- תוך כדי המצב ההיפנוטי- את המוטיבציות שלו להמשיך לעשן. ואת המוטיבציות להפסיק אחת ולתמיד. הסיגריות תמיד היום שם בשביל א’ במצבים של סטרס: כשהיה משועמם, כשהרגיש בסטרס, כשכעס… וקשה היה לוותר על “החברה” במצבים אלה. יחד עם זאת, הפחדים לגבי המצב הבריאותי, העלויות הכספיות, ובעיקר החששות של “להשאיר את הילדה לבד” עלו כגורמים מאוד רציניים ברצון להפסיק. במפגש בו התבצעה הפסקת העישון, ובמיוחד בימים שאחרי, הצליח א’ לפתע לגייס את הסיבות החשובות האלה, ואת הכוחות הפנימיים שלו. בכל פעם שרצה לעשן בחר לעצום עיניים ולדמיין את היום בו ביתו הקטנה נולדה, לשים לב לרגש שעולה, ולבחון איזושהי אלטרנטיבה לסיגריה. בימים הראשונים עוד התפתה לעשן מדי פעם. אולם תוך כמה ימים כבר לא רצה לעשן יותר… פעם בשנה חוגג א’ את הפסקת העישון שלו בכוסית וויסקי. בלי סיגריה.

מ’ בת 53, עלתה במשקל באופן הדרגתי ובעיקר לאחר 3 הלידות שעברה
היא ניסתה בעבר לרדת במשקל שוב ושוב, אך ללא הצלחה. תוך מספר מפגשים בהיפנוזה הצליחה מ’ סוף סוף לעשות את השינוי שרצתה ולהתחיל לראות ירידה משמעותית במשקל. ההיפנוזה עזרה ל-מ’ במספר דרכים שונות: גיוס המוטיבציה לשילוב של פעילות גופנית מתונה, טכניקות שונות להרגעה עצמית במצבי סטרס, גיוס יצירתי של היכולת לעצור (בעיקר בלילה מול הטלוויזיה), וחיבור מחדש לתחושות הגוף של רעב ושובע. בפגישת הסיום, כשניסינו לחקור תחת היפנוזה את הגורמים השונים שעזרו למ’ לעשות את השינוי, עלה דווקא משהו באופן מפתיע: “חזרתי לדברים שאני אוהבת לעשות, ללכת ולשמוע מוזיקה, להיפגש עם חברות, לפסל בחימר… אני רגועה יותר, ושמחה יותר… לא חשבתי שזה קשור לירידה במשקל”. במהלך הטיפול ירדה מ’ סך הכל כמעט כ-20 ק”ג. בשיחת מעקב כעבור שנה התברר כי מ’ לא העלתה אותם חזרה, והצליחה לשמור על ההישג שלה.