פסיכולוגיה רפואית

פסיכולוגיה רפואית היא תחום מומחיות העוסק בקשר שבין המחלות הפיזיות לבין התחושות הנפשיות, בחולים עצמם ובבני משפחתם, אצל ילדים ומבוגרים כאחד,
כיצד אני מרגיש ומגיב למחלה עמה אני מתמודד? כיצד אני מגיב לטיפולים ולבדיקות השונות? לאשפוז? להחלמה? לחיים עם מחלה? איך אני יכול להתמודד טוב יותר?
ובמקביל- השפעת הנפש על הגוף- כיצד משפיעות המצוקות הנפשיות שאני חש על סימפטומים או מחלות ?
הפסיכולוגיה הרפואית עוסקת אם כן ביחסי הגומלין בין המערכת הפסיכולוגית והמערכת הגופנית- ברמה הקלינית, התיאורטית והמחקרית.

גוף———> נפש

איך תוכלו להתמודד טוב יותר עם המחלה?
תגובות של חרדה, דיכאון, תסכול, מצוקה, חוסר אונים, ותגובות רגשיות ככלל- מאפיינות בד"כ תהליכי התמודדות עם מחלות גופניות ויכולות להקשות או להיטיב עם הסובל ממחלה גופנית..      חולי סוכרת, מחלות מעי, מחלות לב, מחלות נוירולוגיות וחולים הסובלים מכאבים כרוניים, מתמודדים פעמים רבות עם תחושות קשות המלוות את המחלה הפיזית.

מטרת הפסיכולוגיה הרפואית היא לגייס את המטופל לחוות את התהליכים הגופניים תוך חיבור למקורות הכוח והתמיכה האישיים- הפנימיים והחיצוניים שלהם. בנוסף לשיחות מעמיקות שמטרתן להקל ולשפר את איכות החיים ככל שניתן,  אנו נעזרים גם  בטכניקות שונות של הרפיה , הרגעה, חיזוק והגברת תחושת השליטה. בחלק מהמקרים נתמקד בטיפול או בבדיקה שיש עמם קושי ספציפי, ובחלק מהמקרים המטרות רחבות יותר.

נפש——–> גוף

כיצד תוכלו למנוע סימפטומים גופניים או מחלות?

הנפש יכולה גם היא להשפיע על הגוף… לעיתים עד כדי יצירה של סימפטומים אשר לא נמצא להם כלל הסבר רפואי או שקיים הסבר רפואי חלקי בלבד.

לא מדובר רק במקרים בהם נטיות הנפש מעצבות תגובה למצבים גופניים (לדוגמא,  ידוע כי מטופלים המתמודדים עם תחושת דיכאון מגיבים באופן חריף יותר גם לכאב מתון).

ישנם מקרים בהם אין כלל הסבר רפואי וכן מקרים בהם מתקיימים קשרים מורכבים בין הנפש והגוף: כמו ב IBS, פיברומיאלגיה, מיגרנות,  וכו'. במקרים אלה הרבה פעמים המטופלים הם אלה שאומרים: "אני מרגיש שיש בזה גם משהו נפשי", והעבודה במקרים אלה היא לפעמים דווקא להשאיר גם את הסיבות הגופניות בתמונה (למשל שינה,תנועה,תזונה) יחד עם חקירה משותפת ובחינת ההשפעות הנפשיות.  ובכן, במקרים מסוימים נוצרים סימפטומים גופניים כתוצאה מגורמים פסיכולוגיים ולא מוצאים כלל סיבות רפואיות למרות בירור מקצועי מקיף. במקרים שכאלה לפעמים ניתן ליצור הקלה/היעלמות של הסימפטומים, באמצעים פסיכולוגיים בלבד.

פסיכולוג רפואי עובד לרוב במסגרות טיפול כגון קופות חולים ובתי חולים כלליים (ולא בריאות הנפש-כפסיכולוגים קליניים), בהם הם מסייעים לחולים אך גם לצוות הרפואי בהתמודדות עם בריאות וחולי, וכן במחקר בתחום.

נקודת המוצא של תחום מומחיות זה היא אם כן הקשרים המורכבים בין הגוף והנפש וההבנה כי על מנת לסייע בדרכי ההתמודדות עם מחלות גופניות ועם מניעתן- עלינו לקחת בחשבון, לאבחן ולהכיר, גם את התגובות הנפשיות של האדם. תגובות פסיכולוגיות אלה יכולות להיות תוצאה או סיבה של מצבים גופניים, אך בכל מקרה המטרה היא שיפור באיכות החיים.

בפסיכולוגיה הרפואית נעשה לרוב שימוש בשיטות פסיכו-פיזיולוגיות כהרפיה והיפנוזה רפואית, מדיטציה רפואית, וביופידבק וכן בטיפול מעמיק יותר הכולל גם הבנה של הגורמים האישיים, החברתיים והמשפחתיים שיכולים לסייע בהתמודדות עם מחלה גופנית .

מתי כדאי לפנות לסיוע פסיכולוג רפואי?

  • בהתמודדות עם מחלה קשה או מתמשכת, אשר משפיעה על איכות החיים
  • בהופעתן של מחלות או סימפטומים שמקורם אינו ברור לרופא המטפל
  •  כאשר קיימים דיכאון או חרדה המלווים את המחלה הפיזית
  •  כאשר קיים קושי או חשש משמעותי מבדיקה או בטיפול במחלה
  •  כאשר מתמודדים עם מחלה אשר הסימפטומים שלה מוחמרים בשל המצב הנפשי

אני מזמין אתכם ליצור איתי קשר בטלפון  052-8810645 או באמצעות הטופס ואחזור אליכם בהקדם האפשרי