טיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT

מהו  טיפול התנהגותי קוגניטיבי   CBT  ?
שיטת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT- cognitive behavioral therapy) היא שיטה טיפולית חדשה יחסית המסייעת ביצירת שינוי חיובי באמצעות עבודה על חשיבה והתנהגות.
מדובר למעשה בקבוצה של שיטות ממוקדות, היעילות במיוחד במגוון רחב מאד של בעיות וקשיים. ברוב המקרים הטיפול קצר יחסית לשיטות אחרות, כמו הפסיכותרפיה.

באילו תחומים יעיל במיוחד לטפל באמצעות CBT?
מחקרים מצביעים על יעילות רבה בשימוש בCBT  בעבודה על פוביות, חרדות והתמודדות עם מחלות גופניות.

איך יוצרים שינוי באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי?
לפעמים אנשים רוצים לנסח את מטרת הטיפול כמטרה התנהגותית, למשל: אני רוצה להתנהג אחרת עם אנשים, לאכול אחרת או  להתייחס לעצמי באופן שונה.  למעשה בחלק מהמקרים שבהם מטרת הפניה לא מתייחסת ישירות להתנהגות, ניתן לתרגם את המטרה להתנהגות רצויה:
למשל לעשות משהו בלי לפחד, להפסיק להימנע מדברים מסוימים, או לחזור לעשות דברים שאהבתי והפסקתי. כך,  קל ונוח יותר "לפרק" את המטרה הרצויה לתת התנהגויות ולהתקדם, באמצעות כלים שונים, מהקל אל הכבד.

מקרה לדוגמא:

א', בן 29,   סבל מחרדה חברתית. הוא בירר והבין  ש CBT הוא אחד הטיפולים היעילים בנושא וביקש להתנסות בשיטה. לאחר מפגש היכרות ותיאום ציפיות, א' הכין בטיפול רשימה של 10 התנהגויות חברתיות מהן רוצה ליהנות, אך נמנע , ודירג אותן מהקלה ביותר (לדבר בטלפון עם זרים) לקשה ביותר (לפנות לזר/ה ברחוב).
במהלך המפגשים היינו צריכים לעצור מדי פעם ב"סולם החשיפה", לרדת מדרגה, ללמוד טכניקות שונות להרפיה, להבין חלק מהקשיים, ולהתקדם צעד אחרי צעד. אחרי כ 10 מפגשים א' כבר לא סבל מחרדה חברתית (לפי הקריטריונים הפורמאליים), ונהנה יותר מאנשים וחברתם. בנוסף לרכישת כלים להרפיה, דמיון, ושינוי התנהגות, למד א' גם כיצד להשתמש אחרת בחשיבה על הנושא.

איך יוצרים שינוי באמצעות עבודה מחשבתית?
לעיתים קרובות קשורים הקשיים אותם אנשים חווים לצורת החשיבה שלהם, אם ביצירת בעיות,  כמחריפה אותן, או לפחות כלא מסייעת. בחלק הקוגניטיבי ב CBT  לומדים לזהות "הטיות בחשיבה", להבין אותן ולהוסיף צורות חשיבה נעימות ויעילות יותר. לדוגמא: “אני בחיים לא אצליח בכלום", “לכל האנשים זה קל ורק לי זה קשה", או "אני תמיד הורס/ת הכל..מובן שיש ערך רב בבחינת המקור למחשבות מסוימות. עם זאת, בד"כ יש גם ערך בלמידת דרכים לזיהוי המחשבות האוטומטיות השליליות, לאתגר אותן, להבין ולהפנים, לאט לאט- שלרוב זה לא נכון ש- תמיד /כל הזמן /כל האנשים /אף אחד… – וכן שהמחשבות הללו בד"כ לא תורמות הרבה לשיפור המצב הקיים ( . כאמור, CBT  מאוד ממוקד בשיפור ושינוי.
עם זאת, חשוב לציין שהעבודה הקוגניטיבית לבדה לרוב לא מספיקה. ברוב המקרים מתבצעת כחלק מטיפול קוגניטיבי-התנהגותי המתייחס   להתנהגויות השונות, בהקשר של  ההיסטוריה האישית – כולל יכולות אישיות, כישרונות, תכונות מיוחדות וכוחות.

לנשום, לחשוב, להתנהג- השינוי יכול להתחיל כאן!