טיפול בילדים ומתבגרים

אנו רואים היום מקרים רבים של חרדה אצל ילדים, דיכאון וגם חרדה חברתית.העולם משתנה ופלאי הטכנולוגיה מביאים איתם קושי במיומנויות חברתיות, חרדות ותחושה של בדידות.  העלייה בשכיחותן של לקויות למידה והפרעות קשב, מקשה אף היא על ההתמודדות של ילדים ומתבגרים רבים היום ומביאה עמה קשיים רגשיים, קשיים חברתיים ולעתים גם קשיים התנהגותיים.

כמו המבוגרים, גם ילדים עלולים להתמודד עם טראומות, מחלות, תאונות והתמודדויות נוספות שטוב היה להימנע מהן  אם ניתן היה, אולם כאשר הן קורות לעיתים חשוב להיעזר באיש מקצוע אשר יסייע להם להתמודד, ולמזער ככל האפשר את הפגיעה הרגשית.

ברצוננו להגן על ילדינו ככל האפשר, אנו המבוגרים ,נוקטים לעתים גישה של הסתרה ונמנעים מלדבר על אותם קשיים. הילדים, קולטים מסרים מילוליים ולא מילוליים (אשר ילדים רגישים אליהם במיוחד), מה שעלול להעצים את תחושת החרדה שלהם סביב הנושא.

אם אתם מתלבטים ביחס להתמודדותם של ילדיכם, אני מזמין אתכם להתייעץ, לקבל החלטות מושכלות ביחס להתמודדות שלהם ושלכם, ובמידת הצורך גם לקבל תמיכה בעצמכם.

הדרכת הורים

הגישה שלי בטיפול בילדים מתייחסת להורים כסוכני השינוי המצליחים ביותר. בהתאם לכך, חשוב לי לפגוש את ההורים בפגישה הראשונית (אינטייק) כדי ללמוד מהם כיצד הם רואים את הקושי בהתמודדות של ילדם, במישור החברתי, ההתנהגותי, הפיזיולוגי או הרגשי. לאורך התהליך נוכל לקבוע מפגשי הדרכה נוספים בהם אחלוק עם ההורים את הדרך בה אני רואה את התמודדותו של הילד/ה ואשתף אותם בדרך בה יוכלו הם לסייע לשינוי ולעיתים אף להתמודד טוב יותר בעצמם עם האתגרים השונים. מנסיוני, הדרכת הורים יכולה לא רק לסייע ולהפחית באופן משמעותי את הקשיים בתוך המשפחה, אלא במקביל גם לכוון את הילד למקומות הרצויים עבורו. כלומר, בהדרכת הורים ובכלל טיפול בילדים מתמקדים בחיזוק התנהגויות ותפיסות חיוביות במקביל להפחתת  הגורמים השליליים, כי אם גם את חיזוק החיוביים. עם זאת, לכל ילד/ה יש לבחון ולהתאים את מערך הטיפול ואת תדירות מפגשי ההדרכה, לפי הצרכים הטיפוליים ולפי העדפות ההורים.

טיפול מערכתי בילד/ה

באופן כללי, טיפול מערכתי נמצא כטיפול היעיל ביותר עבור ילדים. טיפול זה מסייע ביצירת השינוי המקווה בעזרת טיפול בילד, הדרכת הורים וקשר הדדי עם גורמים משמעותיים בקהילה- בגילאים אלו מדובר בגורמים חינוכיים מרכזיים- למשל המורה המחנכת, יועצת בית הספר או הגננת. לפיכך, במקרים מסוימים אני יוצר קשר עם גורמים אלה, בהסכמת ההורים בלבד כמובן, לצורך סיוע לילד גם במסגרות אלו, ולתמיכה נוספת בשינוי המבוקש.

טיפול בילדים- הגישה שלי 

כאשר המערכת תומכת, קל הרבה יותר להתחבר אל הכוחות של הילד/ה, ולגייס אותם להשגת המטרות הטיפוליות שלהם- הגורם המרכזי בטיפול הוא כמובן הילד/ה עצמם. למעשה, השלב החשוב ביותר בטיפול בילדים הוא תהליך יצירת הקשר הראשוני עם הילד. כבר במפגש הראשון אני מנסה להבין את מטרת הטיפול מנקודת מבטם, ולרוב ניתן לנסח יחד כבר בשלב זה את מה שהביא אותם לטיפול וכן את מטרותיו במילים של הילד/ה. תוך כדי שימוש בשפה של הילד, ובהתאם לגילו ויכולותיו, מתרחש תהליך עדין של גיוס מוטיבציה לטובת שינוי. תהליך זה מהווה את הבסיס לטיפול מוצלח. בין אם נעשה שימוש בביופידבק, היפנוזה, משחק או דיבור- אומנות הטיפול בילדים היא עניין מורכב, וכוללת לא רק ידע מקצועי כי אם גם יכולת להתאים את הטיפול לילד/ה עצמו , ולייחודיותו.  

אני מזמין אתכם ליצור איתי קשר בטלפון  052-8810645 או באמצעות הטופס ואחזור אליכם בהקדם האפשרי

 

קראו עוד:

טיפול רגשי בילדים
היפנוזה רפואית לילדים
היפנוזה לילדים או ביופידבק – מה יתאים יותר לילד שלכם?
התמודדות עם השמנת יתר בקרב ילדים ובני נוער
טיקים אצל ילדים
חרדות ופחדים אצל ילדים
הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ומתבגרים